Murat Çiçek ile röportaj:

Ak Parti Batman Milletvekili Adayı Murat Çiçek İle 1 Kasım Seçimlerine Dair Yapılan Röportaj.

YÜKSEL ÇİFTÇİ :Çok aktif bir kişiliğiniz var. İnsan hakları, aktivistlik, hukuk gibi farklı kulvarlarda yer alıyorsunuz. Siyasete neden girdiniz?

MURAT ÇİÇEK : Siyaseti çok saygın görüyorum. Siyaset sorun çözme odaklıdır. Sorunların çözümüne katkı sunmanın yollarından biride siyasetten geçer, bu sebepten siyaset.

YÜKSEL  ÇİFTÇİ :  Neden Ak parti?

MURAT ÇİÇEK : Daha öncede defalarca soruldu. Bu sorunun yüzlerce cevabı var aslında. Ana başlıkları ile ifade edersem. Ak Parti ülkede çığır açan siyasi bir hareket. Bu ülkede bir sistemle bir yere kadar idare edildi. Ancak ülkemizin kadim medeniyeti üzerinde farklı uygulamalar vardı.  Ak Parti Özellikle özgürlükler ve demokrasi alanında çok ciddi hizmetler gerçekleştirdi. Yine özgürlükler ve Kürt sorunu konularında cumhuriyet tarihi boyunca yapılmamış reformlar yaptı ve birçok yenilikler getirdi. Ekonomik açıdan büyük atılımlar gerçekleştirdi. Enflasyon ve ülke borçları ile mücadele ederek buna benzer birçok adımlar attı.

Ak Parti ülkeye çığır açtığı uygulamalardan biride getirdiği yeni dış politika anlayışıdır. Eskiden sinik dış güçlerin güdümünde ve hiçbir söz söyleme hakkı olmayan ülkeden, tüm orta doğuya ve dünyaya yeni bir adil, vicdanı ve insani bir düzen talep eden ve politikalar üreten güçlü bir Türkiye’ye geldi.

YÜKSEL  ÇİFTÇİ :  Seçim çalışmalarınızda herhangi bir engelle karşılaşıyor musunuz?

MURAT ÇİÇEK :   Seçim çalışmalarımızı sürdürürken, il dışına çıktığımızda araç durdurma ve kimlik kontrolü yapılan denetleme noktalarında bizim araçlar durdurularak kimlik  kontrolünden geçiyoruz. Ama biz bunu kamuoyu ile paylaşmadık. Bir sorun olarak görmedik.

YÜKSEL  ÇİFTÇİ :  Önceki dönemlerde mecliste bulunan Batman milletvekili çalışmalarını yeterli görüyor musunuz?

MURAT ÇİÇEK :  Memlekete hizmet çerçevesinde memlekete hizmet etmeye çalışıyorlar. Ak Parti iktidarı siyasetin kişileştirilmesinden çok, politikaları ile öne çıkan bir iktidardır. Hizmet çalışmaları bakımından bir standart getirmiştir. İktidarımız her tarafa eşit hizmet vermeye çalıştı. Adil bir hizmet sistemi getirdi. Milletvekillerimiz görevlerini hakkıyla ve layıkıyla yaptıklarına inanıyorum.

YÜKSEL. ÇİFTÇİ :  Bu seçimde hiç bahsedilmeyen seçim barajının var olması gerekiyor mu ?

MURAT ÇİÇEK :  Seçilerde birer sistemdir. Sistemlerin avantajları ve dezavantajları olabilir. İdealimdeki seçim sistemi; denetim mekanizmalarının güçlü olduğu, yerel yönetimlerin güçlü olduğu bir başkanlık sistemidir. Böyle bir sistem de sizde takdir edersiniz ki seçim barajına ihtiyaç yoktur. Bir parlamento seçilir ve bu parlamentodan bir başkan seçilir. Mevcut sistemde barajın olması gerekir. Ama yeni bir sistemde barajsız bir sistem daha adil olacaktır.

YÜKSEL  ÇİFTÇİ :  7 Haziran seçimlerinden sonra 4 siyasi parti meclise girdi. Hükümet kurulamadı. Anketlere bakıldığında tablo aynı görünüyor. Bu kez hükümet kurulabilecek mi?

MURAT ÇİÇEK :   Ak Partinin tek başına iktidara yürüyüşü için, tüm Türkiye’de tüm hızımızla çalışıyoruz.  Umudum odur ki Ak Parti Tek başına iktidar olsun. Anket şirketlerinin siyasal partilere göre pozisyon aldıklarına inanıyorum.

YÜKSEL  ÇİFTÇİ :  Yıllardır Türkiye’nin gündemini meşgul eden ve kimsenin cesaret edemediği Kürt sorununa bu iktidar el attı . Bununla birlikte Çözüm süreci başlatıldı. Sonrasında çözüm süreci rafa kaldırıldı tekrar çatışma ortamına geçildi. Çatışma ortamı bitirilip, tekrar çözüm sürecine geçilecek mi?

MURAT ÇİÇEK :  Bu konu çok işlendi. Sayın Cumhurbaşkanımız Kürt sorunu yoktur derken. Olgusal olarak Kürt meselesini inkar etmiyor, bir kavramsal tartışma açıyor. Yani buna artık Kürt sorunu demeyelim diyor.  İkisi arasında çok ciddi mahiyet farkı vardır. Eskiden Kürtler konusunda ret, inkar ve asimilasyon politikaları vardı. Ak Parti Kürtlere ret, inkar ve asimilasyon politikalarını ayaklarımız altına aldık ve Kürt meselesine çok ciddi adımlar attık. Dolayısıyla asimilasyon varken, ret varken, Kürt yokken dendiği zamanlarda bu soruna Kürt sorunu diyebilirdiniz. Şimdi ise ret inkar ve asimilasyonu ayaklarımız altına aldık, bu halkı kabul ediyoruz ve bir çok sorununu çözdük. Kalan sorunlarını da çözmeye çalışıyoruz.  Dolayısıyla Kürtler bir sorun teşkil ediyormuş iması barındıran Kürt sorunu tanımını değiştirip başka bir şeye çevirmemiz gerekiyor.  

YÜKSEL ÇİFTÇİ :  Sivil Anayasanın yapılacağı hep söylendi. Nedense Yeni bir anayasa çıkarılamadı. Seçimden sonra yeni bir sivil anayasa çıkar mı?

MURAT ÇİÇEK :  Ona meclis aritmetiği de izin vermedi. Muhalefet partisinin tutumu da izin vermedi. Dediğimiz siyasal iklim inşa edilseydi, Türkiye normalleşseydi, şiddet bir hak arama yönteminden çıkarılsaydı, gerçekten demokratik siyasetle ülkenin sorunlarını konuşsaydık bunun bir sonrası yeni ve sivil bir anayasaydı.

YÜKSEL ÇİFTÇİ :  İnsanlar , Ak Partiye neden oy verisin ?

MURAT ÇİÇEK :  7 hazirandan bu yana yaşanan gelişmeleri gördüğümüzde hepimiz çok net bir şekilde gördük ki bu ülkenin refahı ve istikrarı için halkımız Ak partiye oy vermesi çok büyük bir önem taşıyor. İslam aleminin liderleri bizim siyasal hareket liderlerini arayarak; İslam ümmetinin yalnız kaldığı bir ve tüm İslam coğrafyasının zulümler altında boğuştuğu bir dönemde hem İslam ümmetine hem de bütün dünya mazlumlarına sahip çıkan politikaları ileri süren, mevcut dünya sisteminiz sorgulayan; daha adil, insani ve barışçıl bir düzen isteyen tek siyasal hareket Ak Parti hareketidir. Desteklenmeli.

1 Yorum

Ahsen Asma

Ahsen Asma

22 Mayis 2019
Murat Çiçek iyi bir insan. Başarılar diliyorum

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler