Ziver Özdemir ile Röportaj

Ak Parti Batman Milletvekili Adayı Ziver Özdemir ile , 1 Kasım 2015 seçimleri Röportajı.

YÜKSEL ÇİFTÇİ :  Kısa bir süre önce 7 Haziran seçimlerini geride ıraktık. Şu an 1 Kasım seçimlerini değerlendiriyoruz. 7 Haziran ve 1 Kasım seçim çalışmalarınızda halkın size ilgisini karşılaştırır mısınız?

ZİVER ÖZDEMİR :  7 Haziran seçimlerinde rahat değildik, baskı altında hissediyorduk kendimizi. Halkta aynı baskıyı hissediyor, bizimle birlikte görünmekten çekiniyordular. Etrafı gözetleyerek bizimle tokalaşabiliyordular. 1 Kasım seçimleri çok sakin ve rahat bir ortamda geçiyor. Siyaset yapmak için çok elverişli bir ortam. Halkın ilgisinin çok net bir şekilde Ak Partiye yoğunlaştığını görebiliyoruz.

Y.ÇİFTÇİ :  Haziran seçiminden sonra hükümet kurulamadığı için erken seçime gidildi. Barış süreci neden sekteye uğradı?

Z. ÖZDEMİR :  Hepimiz diyoruz ki bu ülke 90’lara dönmeyecek. Büyük reformlar yaptık, değişiklikler yaptık. Çözüm süreci başlattık. Şimdi birleri gelip ülkeyi 90’lı yıllara çekmek istese de başaramazlar. Bo reformlar sonucu huzura kavuşan ülkeyi kimse kaosa dönüştüremez. Millet artık huzur istiyor.

Y.ÇİFTÇİ :  Başbakan sayın Ahmet Davutoğlu  Van mitinginde ,” biz iktidar olmazsak buralarda beyaz toroslar dolaşmaya başlarlar “ derken tam olarak neyi kast etti.

Z. ÖZDEMİR :  Başbakanımız  ve Ak Parti halkımızı tehdit ederek 13 yıldır iktidar gelmedi. Tam tersine halkımızın  talep ve istekleri doğrultusunda siyaset yaparak , bu toplumun kendi bireylerini  içinde barındıran bir siyaset yaparak iktidarını sürdürdü.

 

Y.ÇİFTÇİ :  Çatışmalı ortam koalisyon hükümetinin kurulamaması sonrasında başladı. Hükümet neden kurulmadı ?

Z. ÖZDEMİR :  Ben sorunuz şu şekilde cevaplamak isterim. 7 Hazirandan sonra bu olaylar başlamadı. Biz bölge insanıyız. Bu bölgede yaşıyoruz, halkla iç içeyiz. Çözüm sürecinin yaşandığı dönemde de olaylar vardı. Yani olaylar 7 Hazirandan önce de vardı.  Bölgede çok ciddi sıkıntılar  vardı. Ceylanpınar’ da  2 polis memuru evlerinde enselerinden kurşunlanarak katledildiler,  Adıyaman’da askerlerle çatışma çıktı ve olaylar başladı deniyor, bu öyle değil. Daha öncesinde kendi gibi düşünmeyenler infaz edildi, muhtarlar infaz edildi, insanlar dağa  kaçırıldı, insanlardan haraç alındığı , tüm bunları çözüm süreci içerinde gördük. 7 haziran seçimlerinden sonra olaylar sadece ivme kazandı. 400 milletvekili alınamadığı için olaylar başlamadı.

Y.ÇİFTÇİ :   Halkın Haziran seçimlerinde siyasi partilere bir mesaj verdi. Koalisyon kurun dedi. Mesajı kimler alamadı ?

Z. ÖZDEMİR :  Halk 7 haziran seçimlerinde bizlere eksiğiniz var dedi, siz koalisyon kurarak hükümet kurun oldu. Ama HDP daha ilk günde ben Ak Parti ile hiçbir şekilde koalisyon içinde olamayacağım dedi. Cumhurbaşkanımız seni başkan yaptırmayacağız diyen insanların kendileri ile ne kadar çelişki olduğunu halk görüyor. Bütün bağımlı oldukları kurullar başkanlıktır.

Y.ÇİFTÇİ :  1 Kasım seçimlerinden sonra, çözüm süreci raftan inecek mi ?

Z. ÖZDEMİR :  Bu  ülkenin olmazsa olmazıdır çözüm süreci.  Bu memlekette huzuru barışı kardeşliği siz tesis etmediğiniz sürece bu ülkede huzur olmaz, hiç kimsede hükümet olarak  iktidarını sürdüremez.

İktidarların devamlılığı ve ülkenin huzur ve kardeşliği için , çözüm süreci şarttır. Tekrar yürürlüğe girmesi elzemdir.

 

Y.ÇİFTÇİ :  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı neden karalama ve öfke kampanyası sürdürülüyor.

 

Z. ÖZDEMİR :  Türkiye’yi şaha kaldıran bir başbakandan bahsediyoruz. Başbakanlık döneminde ciddi çalışmalar yapan büyük reform ve yeniliklere imza atan bir başbakana itibarsızlaştırma kampanyası başlatıldı. İhanetlerini gördüğü için üzerlerine ciddi şekilde giden ve baskı uygulayan kişi olduğu için , Özellikle de paralelci çevrelerce bu karalama kampanyası yaygınlaştırıldı.

 

Y.ÇİFTÇİ :   Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesi 400 milletvekili istorum ve sonrasında 400 milletvekili  alınsaydı bunlar yaşanmazdı açıklamaları  ile ne ifade etmek istedi?

Z. ÖZDEMİR :  Cumhurbaşkanı 400 milletvekili verin anayasayı değiştireyim dedi.  400 milletvekili vermeseniz bu ülkeyi savaş alanına çeviririz gibi bir açıklaması var mı? Yok. Ama bu şekilde lanse edildi.  400 milletvekili talebinde diğer partilerde bulunabilirler. Her siyasi parti fazla milletvekili almak için çalışma sürdürmüyor mu. Seçim çalışmalarında böyle bir talepte bulunmak gayet normaldir.

Y.ÇİFTÇİ :  7 Haziran seçimlerinde Ak Parti’nin 1. Sıra adayı iken , 1 Kasım seçimlerinde 2. Sıradan gösterilmeniz  sizde bir kırgınlık yarattı mı?

Z. ÖZDEMİR :  Kırgınlığım olmadı. Dava adamının kırgınlığı olmaz . Bizim bir davamız var. Bir idealimiz var, şahıslarla işimiz olmaz. Bu süreçte elbette ki bazı nefsimize hoş gelmeyebilir. Ama önemeli olan bir idealiniz varsa ve o ideal  uğruna bir dava güdüyorsanız  davada bir neferseniz , yeriniz ve konumuz bir önemi olmaz.

YÜKSEL ÇİFTÇİ :  Yoğun seçim maratonundan zaman ayırdığınız için teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.

 

ZİVER ÖZDEMİR :  Böyle bir fırsat verdiğiniz ben teşekkür ediyorum

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler