NEWROZ BURUK KUTLANDI

Batman'da Newroz için on binler bir araya geldi

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremde yaşamını yitirenlere adanan bu yıl ki Newroz, "Newroz ateşiyle özgürlüğe " sloganıyla yağan yağmura rağmen Newroz ateşi yakıldı.
 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad -TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Yeşil Sol Parti öncülüğünde bu yıl “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla gerçekleştirilen
0
Newroz Batmanda binlerce kişinin katılımıyla kutlandı. Kutlamalara çeşitli siyasi parti ve STK temsilcileri de katıldı. Kentin birçok noktasından binlerce kişi, tarihi ve görkemli kutlamada yerini almak için alana akın etti. Köy, mahalle, ilçe ve kent merkezinden akın akın gruplar halinde yürüyen vatandaşlar Newroz ateşini yaktılar.Pazaryeri Mahallesinde bulunan Newroz alanına 2 koldan gelen kitle, yöresel kıyafet, zılgıt, zafer işaretiyle ve ellerindeki bayraklarla kutlama alanına giriş yaptı. Polis kentte yoğun önlem alırken gözaltına çok sayıda kişinin alındığı bilgisi verildi. Newroz’u içimiz buruk bir şekilde kutluyoruz diyen HDP Batman Milletvekili Ayşe Açar Başaran , "Bu Newroz’da depremlerden dolayı acı ve yas içindeyiz" dedi.
 
 
“HALAY ÇEKMEYECEĞİZ”
 
Daha sonra konuşan HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, "Bu yıl Newroz’u buruk bir havada kutluyoruz. Maraş depremlerinde resmi rakamlara göre Malatya'dan Amed'e, Halep'e kadar 60 bin canımızı yitirdik. Halay çekmeyeceğiz, eğlenmeyeceğiz. Meydana gelen sellerde 18 canımızı yitirdik. Bunlardan doğrudan sorumlu olan siyasi iktidar, sorumluluğu üstlenmemek için 'yüzyılın, asrın felaketi' dedi. Sel felaketi için '50 yılın felaketi' dedi. İstediğiniz kadar asrın felaketi deyin, istediğiniz kadar 50 yılın felaketi deyin, mutlaka mutlaka hesabını vereceksiniz” diye konuştu.  
 
 

Etiketler : ,,,

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler