ŞEVKİ TAŞ

ŞEVKİ TAŞ "HİÇ BİR ESNAFIN EV VE ARABASINI SATIŞA ÇIKARTMADIK"

Batman Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Şevki Taş, görev süresi içerisinde yaptıkları hizmet ve yatırımlar ile ilgili Objektif Gazetesine önemli açıklamalarda bulundu.
 
 
Göreve geldiği dönemde kooperatifte çalışan personelin yıllardır ödenmeyen maaşlar ve emekli olan bir personelin maaşının ödenemediği ve kooperatifin borçtan dolayı iş yapamaz durumda olduğuna ifade eden Başkan Taş, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.
 
Başkan Taş “2002 de göreve geldiğimiz zaman çalışan personelin 3,5 yıllık maaşları içerdeydi. Ayrıca emekliliği gelen bir personelin tazminatı ödenmediğinden kooperatifi icraya vermişti. Kooperatifin 417 milyar borcu vardı. 12 yıl sigorta ve vergi ödenmemişti. Elektrik faturası bile ödenmemişti. Dört yıl hiçbir ücret alamadan hizmet etmeye başladım. Çalıştım çabaladım genel merkeze gidip sorunların çözümü ve destek için bir dizi görüşmelerde bulundum "  
 
TAŞ "KOOPERATİFİMİZİ BİNAYA KAVUŞTURDUK"  
 
Genel merkezin olumlu yaklaşımı ve kendi çabalarıyla personelin maaşlarını ve emekli tazminatını ödemeye başladıklarını dsöyleyen Başkan Taş açıklamasının devamnda:  “Gayret ve çabalarımla vergi, elektrik, su ve sigorta borçlarını sıfırladık. Zamanla borçları ekseriyetle kapatarak kooperatifi düzlüğe çıkarttım. Genel Başkanımız benim çalışmalarım ve sözüme güvenerek borçlarımızı sildi ve yardım etti. Bu şekilde kooperatifi açarak kredi vermeye başladık. Yaptığımız çalışmalarla şu an kullandığımız binayı yaptırdık. Kooperatifİmizi modern bir binaya kavuşturduk" diye konuştu. 
 
TAŞ "HİÇ BİR ESNAFIMIZ KAPIDAN ÇEVİRMEDİK, DESTEK OLDUK"
 
Görevi devir aldıktan sonra hiç bir esnafı kapıdan gei çevirmediklerini ifade eden Taş şunları söyledi Başkan Taş “Göreve geldiğimden beri kredi için kim gelmişse geri çevirmedim. Şu ana kadar hiç bir esnafımızı geri çevirmedim. Kooperatifimize başvuranve şartları yerine getiren tüm esnaflarımıza kanunlar çerçevesinde destek olduk."
 
TAŞ "BOŞ, HAYALİ VE GERÇEK DIŞI VAATLERE İTİBAR EDİLMEMELİ"
 
Başkan Taş "Kredi karşılığı güvence olmadan kredi çıkmıyor. Sistem izin vermiyor. Bu konuda eleştiri yapanlar haksızlık yapıyor doğru konuşmuyorlar. Güvence almakla hem esnafı hem kooperatifi düşünüyoruz. Güvence olmadan kredi verilemez, verilirse esnaf ta kooperatifte zarar eder batar. Kredi konusunda yasaya uymak zorundayız zaten uymazsak kredi çıkmaz. Bunu herkes bilsin.” Şeklinde konuştu.
 
Kooperatifin işleyişinden ve bağlayıcı yasalardan haberdar olmayanların boş, doğru olmayan vaatlerine ve konuşmalarına itibar edilmemesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Taş, “Sırında küfesi olmayanlar gelişi güzel konuşup gerçek dışı açıklamalarda bulunuyorlar. Hiç bir bankanın kefilsiz kredi vermediği gerçeği ortadayken, esnafları gerçek dışı vaatlerle, kefilsiz kredi safsatalarıyle kendilerimce kandırmaya çalışıyorlar. Gerçek dışı ve bu boş ve anlamsız vaatlere esnafımız zaten itibar etmiyor ve etmememlidir. Yönetim kurulu sayısı ve çalışan personel sayısı belli olan bir kooperatife yine herkese yönetim kuruluna alma ve yakınlarını işe alma gibi gerçek dışı ve çırkin vaatlerde bulunmak doğruda değil, etikte değil, esnaflıkta değil. Esnafımızn böyle beyhude ve gerçek dışı açıklamalara prim vermemeli.
 
 
"ESNAFIMIZA KOLAYLIK SAĞLIYORUZ"
 
Şu anda 300’e yakın dosya var, müracaat var para yetiştiremiyoruz. Para geldikçe veriyoruz. Kredi borcunu ödemeyen ve ödemeye yanaşmayanları yasa gereği icraya vermek zorundayız. Para benim değil devletin parasıdır. Buna rağmen borcu olanlara yeni ipotekle borç süresini uzatarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kimsenin evine, arabasına, dükkânına haciz göndermedim. Hep yardımcı oldum. 20 senedir görevdeyim şu ana kadar kimsenin evini sattırmadım, arabasını sattırmadım.
 
 
Başkan Taş son olarak, yeni dönemde de hizmetlerine ve esnafa yardımcı olmaya devam edeceğini belirterek, esnafın boş lafa değil, gerçek dışı vaatlere değil, maceraya değil, icraata ve  hizmete sahip çıkacağını söyledi.
 
08. 03. 1970 tarihinde kurulan Batman Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi başkanlığına 2002’de seçilen Başkan Şevki Taş görevini başarıyla sürdürmektedir. (Haber Merkezi)
 
 

Etiketler : ,,

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler