YÜKSEL ÇİFTÇİ

6. Yıl Mutluluğu Ve Gazetecilik

               03 Mart 2014 yılında Batman da yayın hayatına başlayan Batman Objektif Gazetesi olarak 6. Yılımıza girdik.

         Genelde bölgede ve özelde Batman’da gazetecilik zor şartlar altında yapılmasına rağmen biz yinede ilk gün ki aşk ve şevkle bu işi yapmaya çalışıyoruz. Ancak bazı sorunlar da gazete sahiplerinin peşini bırakmıyor. 2018 yılının ikinci yarısında piyasalardaki hareketlenme ve dövizdeki aşırı yükselişler, kağıt ve matbaa envanterinin dışa bağımlı olmasından kaynaklanan, tasarım, kalıp, baskı ve dağıtım maliyetleri katladı.

Gazetecilerin yükü daha da ağırlaştı. Gazeteciler bu maliyetlerle başa çıkma hesapları yaparken 2019 yılının başlarında, kurumların tasarruf tedbirleri altında yaptıkları ilk tasarruf, gazete abone sayısının düşürülmemesi ya da hiç abone yapılmaması oldu.

 Aboneliklerin düşürülmesi söylemi, gazete sahiplerini biraz daha düşündürmeye ve sıkı hesaplar yapmaya zorladı. Tam bunu da atlattık deme rehavetine kapılacaklardı ki,  umulmadık bir yerden bir darbe daha geldi.

BİK’İN AMACI ÜZÜM YEMEK DEĞİL, BAĞCIYI DÖVMEK

       Kısa adı BİK olan Basın İlan Kurumu, büyük bir varlık göstererek gazetelere yeni yükümlülükler yükleme kararı aldı. Ülkede hiç  bir sorun yokmuş gibi, her şey güllük gülistanlıkmış gibi davranarak bir aymazlığa imza attı.

BİK’in bir kısmı,  resmi ilan alan gazete sahiplerinden oluşan yönetimi, skandal bir karara imza atarak,  basın ilan kurumuna kayıtlı olmayan gazetelerin reklam ve ilan almaması  için bir karar alır. Aldıkları bu yanlış kararı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üzerinden, 81 il’e gönderip uygulanması için, yerel gazeteler üzerinde baskı oluşturdular. Ne acıdır ki, bu kararın iyileştirilmesi içinde, gazeteciler, bu skandal kararı alan yönetime yönlendiriliyor. Bu kararın çıkmasında ve genelgenin yayınlamasında etkin rol oynayanlardan medet umar pozisyonuna düştüler. Böyle olunca bu işin çözülmesi oldukça zorlaştı. Bu seçim atmosferinde alınan bu karar öncelikle mevcut iktidar için olumsuzluklar oluşturur.

Gazeteler bu genelgeden etkilenmemek için, BİK’e başvurarak kayıt yapmak isteyenlerinde kayıt yapmaları önüne maalesef engeller çıkarılarak, kaldırılamayacak sorumluluk ve yükümlülükler yüklenmeye çalışılıyor.

Resmi ilan alan gazeteler de zorunlu olan 6 sayfalık gazete, yeni ve yalnız reklam almak için başvuru yapmak isteyen yerel gazetelere 10 sayfalık gazete zorunluluğu ve yükümlülüğü getiriliyor. Gazeteciliğin sürdürülebilmesinin önü resmen kesiliyor ve engelleniyor.

Yani BİK’in amacı üzüm yemek olsa, bu yerel gazeteleri bünyesine almak için her tür kolaylığı sağlaması gerekirdi. Ama amaç farklı olunca, yani amaç bağcıyı dövmek olunca, niyetler de değişiyor.

 Amaç gazeteleri basın ilan kurumu bünyesine almak değil de, yerel gazeteleri yok etme hamlesi görülüyor.

    HÜKÜMET YEREL GAZETELERİ DİKKATE ALMALI

      İktidar kanadına bu konunun ehemmiyeti ve önemi aktarılmadan alınan bir karar olduğu düşünüyorum.

Bu genelgenin geri çekilmesi için, iktidar kanadının bu konu ile ilgilenmesi ve gereğini yapması bekliyorum.

    OBJEKTİF 6 YAŞINDA

           Bu şartlar altında, hamd olsun ki,  5. yayın yılımızı geride bıraktık. Şevkle ve azimle yürüttüğümüz gazetecilik mesleğini, bu ağır şartlar altında sürdürerek yeni bir yıla merhaba demenin mutluluğunu yaşıyoruz. 6. yılın bizlere azim ve başarı  getirmesi dileğiyle tüm okurlarımıza ve Batman halkına şükranlarımı sunuyorum.

1 Yorum

Mehmet Sait Çel

Mehmet Sait Çel

03 Mart 2019
Tebrik ederim Rabbim işlerinizi her daim rast götürsün

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri