YÜKSEL ÇİFTÇİ

KIZILAY DA RAMAZAN MESAİSİ

Kızılay;  savaşta, depremde, selde, yangında ve her türlü afette insanların yardımına koşan 150 yıllık bir insani yardım kuruluşudur

Tüm bu görevlerinin yanında Ramazan aylarında da farklı yardımlarla adından söz ettiriyor. Başta kan ihtiyacı olmak üzere her türlü insani yardımda etkin rol oynuyor. Evleri yanan vatandaşlara gıda ve ev malzemesi yardımı yapılmakta, maddi durumu zayıf engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye temini gerçekleştirilmektedir. Afetlerde din, etnik köken coğrafya ayırımı yapmadan dünyanın dört bir yanına acil müdahale ve insani yardım ulaştırmaya çalışıyor. Afet bölgelerinde çadırkentler kurarak barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşılıyor.

Ülkemize hicret eden bütün sığınmacılara aranan şartları taşımaları halinde paydaşlarıyla birlikte KızılayKart vasıtasıyla düzenli nakit yardımı yapmaktadır. Bu arada Kızılay Batman Şubesi,Ramazan ayına has yardım ve etkinliklere de imza atıyor.

Kızılay ve Batman Belediyesi yaptıkları ortak bir çalışma ile belkide ilerde hayat kurtaracak bir eğitim faaliyeti olan İlk Yardım Projesini gerçekleştirdi. Batmandaki tüm liselere ve pansiyonlara yönelik bir çalışma yapıldı. Tüm liselere ilk yardım eğitimi uygulamalı olarak verildi. Bir kaza ile karşılaşıldığında ya da ev ve iş yerlerinde, olumsuz bir olayla ile karşılaşıldığında, soğukkanlı bir şekilde nasıl müdahale yapılacağı,  uygulamalı olarak öğretiliyor öğrencilere. Eğitimden sonra öğrencilerinilk yardım konusundaki bilgilerini pekiştirmek üzere ilk yardım kitapçığı ve broşürler dağıtılıyor.

Belediye ile birlikte, her okula içinde ilk yardımda gerekli olan tıbbi malzemelerin yer aldığı İlk Yardım Dolapları dağıtıldı. Bu çalışmaların, durdurulmadan ve yaygınlaştırılarak devam etmesi gerekmektedir. Her yıl düzenli olarak okullarda ve diğer kurum ve kuruluşlarda ilk yardım eğitiminin kesintisiz devam etmesi, çok isabetli bir karar olur.

Kızılay Kan birimi düzenli bir şekilde çalışıp,kentin belli noktalarında kan bağışı kabul etmektedir. Batman’ın yıllık kan ihtiyacı yaklaşık 12 bin ünitedir, ancak vatandaşlar tarafından yaklaşık 10 bin ünite kan bağışı yapılmaktadır. Biraz daha duyarlı davranıldığında Batmanın yıllık kan ihtiyacı olan 12 bin ünite, rahat bit şekilde toplanacaktır.

BATMAN KIZILAY’DAN EĞİTİME KATKI

İlimiz Merkez Sakarya İlkokulunda Engelli öğrencilerimizin ders gördüğü 2 derslik Kızılay tarafından tefriş edilmekte ve eğitimde kullanılan materyal temin edilmektedir. Kızılay tarafından şiddetli ihtiyaca binaen Kozluk İlçesi Çevrecik Köyünde bir prefabrik derslik inşa edilmiştir. Keza Kan Verme bilincinin oluşması ve kök hücre etkinlikleri kapsamında farkındalık toplantıları yapılmıştır.

RAMAZAN’DA GİYİM VE GIDA YARDIMI HIZ KAZANIYOR

Ramazan aylarında Kızılay daha da aktif çalışmaya başlıyor. Özellikle okullar üzerinden ihtiyaç sahibi vatandaşlara giyim yardımı yapılmaktadır. Giyim yardımı ile birlikte tespit edilen yardıma muhtaç ailelere temel gıda malzemelerinden oluşan Ramazan Kolileri adrese teslim edilerek dağıtılmaktadır. En çok dikkat çeken etkinlik ise, Ramazan ayı boyunca evlerde kalan 120-150 civarında Üniversiteli öğrenciye kendi bahçelerinde ve kendi tesislerinde pişirdikleri iftar yemeğini servis etmeleridir.Bu ikramdan civarda görev yapmakta olan 20 civarında kamu görevlisi de yararlanmaktadır.

BATMAN'IN BÖLGE SATÜTÜSÜNE KAVUŞMASINI İSTİYORUZ

Hedeflerinin gerçek ihtiyaç sahiplerini bulmak ve yardımları onlara ulaştırmak olduğunu belirten Kızılay Batman Şube Başkanı Davut Okçu, bize başvuran hiçbir ihtiyaç sahibini boş göndermemeye çalıştıklarını ifade etti.

Okçu; “İhtiyaç halinde talep ettiğimiz malzemeler bölge merkezi olması nedeniyle Muş ilindeki Kızılay deposundan temin edilmektedir. Özellikle ağır kış şartlarında ulaşımda ciddi sıkıntılar çekilmektedir. Ayrıca bu durum zaman kaybına da neden olmaktadır. Oysa konum itibari ile Batman Şırnak, Mardin, Siirt, Bitlis, Muş ve Diyarbakır illerine yakın mesafede ve merkezi konumdadır.

Batman bölge olursa yardımlar daha rahat bir şekilde illere dağıtılabilir.  Özellikle kış aylarındasözü edilen illere kısa zamanda ulaşmak mümkün olabilecektir.Halbuki mevcut şartlar yardım malzemelerinin Batman’a ve komşu illere ulaşmasını geciktirmektedir. Hedefimiz konumu itibari ilede daha uygun ve elverişli olduğu içinKızılay Yardımlarının ulaştırılması açısından Batmanı bölge merkezi statüsüne kavuşturmaktır. Bu yönde deçalışmalarımız var, İnşallah başaracağız.” Dedi.

Kızılay gerçeği, birçok konuda olduğu gibi bu konuda da Batman lobisinin Ankara nezdinde çok zayıf olduğu gerçeğini tescil etmektedir.

Umarız başta Batman Valisi Hulusi Şahin olmak üzere, siyasilerinde gayreti ile en kısa zamanda gerekli arsa tahsisleri yapılarak Batman bölge merkezi statüsüne kavuşturulur.

3 Yorum

Suzan Güneş

Suzan Güneş

30 Mayis 2019
Kızılay çok yardımcı oldu ihtiyaç sahiplerine. tüm çalışanlarında Allah tazı olsun.

Alyne

Alyne

30 Mayis 2019
Kızılayın bu tür yardımlarını daha da çok artırmasını itiyoruz

Szuan Güneş

Szuan Güneş

30 Mayis 2019
Kızılay çok yardımcı oldu ihtiyaç sahiplerine. tüm çalışanlarında Allah tazı olsun.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri