YÜKSEL ÇİFTÇİ

Mağlubu Olmayan Seçim

30 Mart 2014 tarihinde bir yerel seçimi daha geride bıraktık.

Çok yoğun geçen bir yerel seçim süreci yaşandı. 31 Mart’ta seçim sonuçları resmi olarak  açıklanmasa da   sonuçlar belli olmuştu artık.

Her seçim döneminde olduğu gibi bu seçimde de belli yerlerde seçim  sonuçlarına itiraz edildi. Kimi yerde  itirazlar kabul edildi, kimi yerde itirazlar bile kabul edilmedi. Yapılan itirazlar bazı yerlerde sonucu  değiştirdi, bazı yerlerde değiştirmedi.  Hala da itiraz edilen yerler var. Böylece bir yerel seçimi daha da geride bırakmış olduk.

Bu seçimde asıl ilginç olan neydi biliyor musunuz? Bu seçimde kaybeden olmadı. Her parti kazançlı çıktı.

Tüm partiler sonuçtan memnun.  Hangi parti açıklamasına  bakarsanız bakın, açıklamalar aşağı yukarı aynı: Bu seçimden oylarımızı yükselterek, oy oranlarımızı artırarak çıktık. Kazanan parti biz kazandık derken, kazanamayan partilerde , bir önceki seçime göre oy oranımızı artırdık, bu da bizim için bir başarıdır açıklamalarında bulundular.

Asıl ilginç olanda , bazı bölgelerde aday göstermeyen, seçim çalışması yapmayan,seçim mitingi  düzenlemeyen, el ilanı bile dağıtmayan siyasi partilerde yanlışlıkla dahi olsa oy aldı. O partiler de hiç çalışma yapmadan oy aldık diye başarıyı sahiplendiler. Bu aslında oy pusulalarındaki yoğunluktan kaynaklandı. Oy pusulasında o bölgede aday göstermeyen ve hiçbir seçim çalışması yapmayan siyasi partilerin yer  alması  ne kadar doğrudur. Bazı  yerlerde parti teşkilatı olmayan siyasi partiler oy pusulasının ilk sıralarında yer alırken, çok güçlü ve kazanma şansı yüksek olan siyasi partiler oy pusulasının sonlarında yer alması.  parti baş harflerinin de birbirine yakın olması Buna  bölge insanın bir kısmının okur yazar olmaması  eklenince , maalesef böyle tuhaf  bir tablo ile karşılaşabiliniyor.Yani aday bile göstermemiş bir parti oy alabiliyor.İstenmeden başka bir partiye  yanlışlıkla oy verilme olayı beraberinde seçim sonucunun da sağlıksız olduğu kanısını da getirmiyor mu? Vatandaşın iradesi sandığa tam olarak yansımamış olmuyor mu?

Tüm siyasi partilerin  bu seçimden  oy oranımızı arttırarak çıktık  diyerek zafere ortak olma gayretleri, zaferin asıl sahibinin AK Parti olduğu gerçeğini yok edemez.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri