YÜKSEL ÇİFTÇİ

Kaytar Görev Başında

                 Kaytar, Görev Başında 

           

           Geçtiğimiz günlerde bir basın açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından Batman Belediyesi Eş başkanları  Sabri Özdemir ve Gülistan Akel’in de aralarında bulunduğu 18 DBP’li meclis üyesi görevden uzaklaştırılmıştı.

Halkın iradesine yapılan bu baskı ve verilen karar halk tarafından tepki ile karşılanmış. Kararın belediyeye ulaşmasının ardından, Belediye eş başkanı Sabri Özdemir ve görevlerinden uzaklaştırılan 18 meclis üyesi ile birlikte Aralarında HDP Batman ve Siirt milletvekilleri, Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan'ın da bulunduğu yüzlerce kişi belediye önünde bir araya gelişti. Burada partililere seslenen Belediye Eş Başkanı Sabri Özdemir, AKP hükümeti ve Saray'ın Batman'ın iradesine yönelik bir darbe gerçekleştirdiğini söyledi.

Özdemir, “Ankara katliamında sırıtarak açıklama yapan İçişleri Bakanı o yaşanan katliamın hesabını vermeden, kalkıp halkın seçilmişlerini görevden alma cüretini göstermiştir” dedi.

Ve hatta, “ biz bu kararı tanımıyoruz  “ dedi.

Batman belediye meclis üye sayısı bu görevden uzaklaştırma neticesinde eşitlenmişti, DBP ve Ak Partili meclis üye sayıları 10’ar olmuş ve eşitlenmişti.

Yeni belediye  başkan vekilliği seçiminin yapılması gerekiyordu. 19 Ekim 2015 tarihinde pazartesi günü meclis seçimi yapıldı.

Halkın büyük çoğunluğun beklentisi Ak Partili meclis üyelerinin aday göstermesi yönündeydi. Ak Parti meclis üyelerinin Belediye başkan vekilliği için aday göstermemelerinin daha etik olacağı konusunda hemen hemen herkes hemfikirdi.

   Ak Parti Batman 1, sıra milletvekili adayı Ataullah Hamidi bir mağazanın açışlın da, kendisine bu konu ile soru sorulunca, verdiği yanıt çok olumlu bulunmuş, oradaki vatandaşlar tarafından takdirle karşılanmıştı.

Ataullah Hamidi, “ Batman meclisinde DBP tek üyesi kalsa bile başkanlık onların hakkıdır ”dedi.

Ak Pati meclis üyelerin aday göstermemesi ne kadar doğru ve etikse,

İçişleri bakanlığının kararı bahane edilerek , Ak Parti Batman teşkilatına tepki gösterilmesi ve hakaret edilmesi de doğru ve etik değildir.

 Pazartesi günü yapılan belediye başkan vekili seçiminde Ak Parti  etik ve ahlaki olan bir yol izleyerek aday göstermedi.

Aday göstermeyince yapılan meclis seçimi sonucuna göre  DBP meclis üyelerinden Hürriyet Kaytar Batman Belediyesi başkan vekili olarak seçildi.

 Belediye başkanvekili Hürriyet Kaytara’a yeni görevinde başarılar dileyerek görevinin  kolay ve rahat olmadığını , halka hizmet yolunda olumlu adımlar atmasını bekliyor ve şimdiden kolaylıklar diliyoruz.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri