YÜKSEL ÇİFTÇİ

MUHTARLAR VE SEÇİM GÜVENLİĞİ

  OBJAEKTİF BAKIŞ    

         31 Mart 2019 yapılacak yerel seçimlere son aya girildi. Seçimlere 1 ay’dan  az bir süre kalmasına rağmen, seçimde eser yok. Kayda değer bir seçim çalışması yok. Seçim havası yok gibi.  Tüm siyasi partiler belediye başkan adaylarını basına tanıtımdan başka bir şey yapmadı. Belediye başkan adayları belli ama seçim çalışmaları tutuk. 

MUHTARLAR DA SEÇİM COŞKUSU

Allah’tan muhtarlar bir seçim arifesinde olduğumuzu hatırlatıyor.  Seçime atmosferine baktığınız da, bu seçimin daha çok, muhtar seçimi olduğunu hissediyorsunuz. Rekor sayıda muhtar adayları mevcut.  Muhtarlığa bu büyük ilgin neden olduğunu bir türlü çözemiyoruz.  Acaba kamuoyunun bilmeyip sadece muhtar adaylarının bildiği bir avantajı mı var muhtarlığın.  

Muhtarlar seçime öyle ciddi bir şekilde hazırlanıyor ki, gece gündüz aralıksız çalışmaları devam ediyor.  

Gündüz saatlerinde, esnaf olan mahalle sakinlerinin işyerleri ziyaret ediliyor. Akşam ev ziyaretleri başlıyor. 

Muhtar  adayları reklam ve tanıtımlardan da geri kalmıyor. Seçim çalışmalarına erkenden başladılar. Aylar öncesinden   tanıtım ve reklam yapmaya başladılar. El ilanı, broşür, afiş, pankart, radyo reklamı ve gazete reklamlarına erkenden başladılar.  

Basını ziyaret ederek gazete sayfalarında her gün yer almaya başladılar. Hatta araçlar da kullanılmak üzere melodili ve şarkılı muhtar reklamları bile yaptıran muhtarlar bile var.

KARDELEN’DE MUHTAR FURYASI

Emekli TOKİ yeni adıyla Kardelen mahallesinde rekor düzeyde muhtar adayı var. Türkiye de bu kadar  muhtar adayı olan bir mahalle henüz duyulmadı.  Kardelen mahallesi muhtar adayı sayısını akılda tutmakta büyük sorun çünkü döviz piyasası gibi her gün yukarı doğru değişiyor.  En son alınan muhtar adayı sayısı  57 olduğu ifade edildi.

MUHTARLAR İÇİN SEÇİM GÜVENLİĞİNE DİKKAT EDİLMELİ

         Muhtar adaylarının çokluğu beraberinde akıllara, seçim günü bir sıkıntı  olur mu?  Sorusunu da getirmiyor değil.

 Yani güvenlik sorunu yaşanır mı?

 Çünkü muhtarlar çok ciddi şekilde hazırlanıyor.  Hatta bazı mahallelerde namus  meselesi haline getiren adayları var.  Bu çok tehlikeli bir yaklaşım.  Kazanmadığı  taktirde her şeyi göze alabilecek adayların  olduğu söyleniyor.   Seçim güvenliğinden sorumlu ilgililerin nu konuyu dikkate almaları gerekiyor.  Bu tehlike   göz önünde bulundurulmalı. 

         Muhtar  adayları bunun bir seçim olduğunu unutmamalı. Bir mahallede  yüzlerce aday olsa bile, bunlardan sadece bir adayın seçimi  kazanacağı  gerçeğini unutmamalılar. Şaibeden uzak ve demokratik olarak yapılan seçim  sonucuna riayet etmeleri ve kabullenmeleri gerçeğini hazmetmeliler. Bu bilinçle  çalışmalarını hoşgörü ortamında tamamlayıp sonucunu beklemeleri gerekiyor. 

       Bir taşkınlık  ve kargaşa yaşanmadan, seçimin tamamlanması herkesin ortak temennisidir.

1 Yorum

dgviptoa

dgviptoa

22 Mayis 2019
1

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri