YÜKSEL ÇİFTÇİ

İnşaat Sektörünün Nabzı

Çözüm sürecinin rafa kaldırılması ile , piyasalarda genel olarak bir tedirginlik oluştuğundan, buna paralel olarak piyasalarda hissedilir derecede bir durgunlu gözleniyor.

Durgunlaşan piyasa da e çok durgunlaşan sektörlerin başında İnşaat sektörü geliyor.

Batman başta olmak üzere ülke genelinde, barış ve çözüm süreci ile birlikte diğer sektörler de olduğu gibi , inşaat sektörü de hızlı bir ivme yakalamıştı. Yıllardır süren bu hızlı ivme , 7 haziran seçimlerinden sonra, HDP’nin meclise girmesi ile , ne hikmetse büyü umut bağlanan ve halk tarafından kabul gören barış ve çözüm süreci sona ererek, huzur ,umut ve istikrar yerini, kaos, umutsuzluk ve belirsizliğe bıraktı.

Finans sektörleri için huzur, istikrar ve güven ortamı olmazsa olmazlarındandır. Şu an bunların hepside sallantıda. Durum böyle olunca insanlar bekleme moduna geçti. Bekleme modu piyasaların durgun ve sessizliğine vesile oldu.

Batman’da inşaat sektörünün önde gelen yatırımcılarından Biricik İnşaat firmasının yönetim kurulu başkanı Faruk Biricik inşaat konusunu konuştuk.

Sohbetimiz de belli etmezse de piyasaların durgunluğu onu da germiş ve olumsuzluğa sevk etmişti. Ama piyasaların durgunluğundan çok , çatışma ortamının iyi olmadığını, insanların moralini bozduğunu ve umudunu yıktığını dile getirdi. Ticarette kar ve zararın olabileceğini, bu risklerin var olduğunu bildiklerini , dönem dönem bunların yaşanabileceğinin normal ve geçici olduğunu belirtti.

İnşaat sektöründe bir durgunluğun yaşandığının gerçek olduğunu, daire almak isteyenlerin bu çatışmalı ortamdan dolayı bu alımları geciktirdiklerini ifade etti.

Faruk Biricik asıl tedirgin olduğu bir diğer konuyu şöyle ifade etti : Piyasaların durgunluğu doğrudur. Ama asıl korkumuz ve tedirginliğimiz , şayet bu çatışmalı ortam sonlandırılmazsa ve çatışmalı ortam uzun süre devam ederse asıl sıkıntılar o zaman başlar. Piyasalar o zaman çok kötü olur. Bu ortam ne kadar erken biterse piyasalar da o denli az miktarda etkilenmiş olur. İnşaat sektöründe daire fiyatları biraz geriledi. Daire almak istenler içi aslında daire almanın tam zamanı. Seçim den sonra, çatışmalı ortamın son bulması ile piyasalar düzelecek ihtimali ile henüz tam olarak etilenmiş değil.

Seçimden sonra da bu çatışmalı ortamın devam etmesi durumunda , piyasalar ciddi olarak etkilenmiş olur ve esnaf krizi daha etkin bir şekilde hissetmiş olur.

Temennimiz seçim den hemen sonra bu çatışmalı ortamın sonlandırılarak tekrar , çözüm sürecinin hayata geçirilmesidir.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri